ZATÜRRE AŞISINI KİMLER YAPTIRMALI?

02 Şubat 2023 0

Halk arasında zatürre olarak da bilinen pnömoni, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı sıvı ile dolması sonucu oluşur. Bulaşıcı bir hastalık olan zatürreden korunmak için özellikle kışın kalabalık ve kapalı yerlerden uzak durulması, uzak durulamıyorsa dikkat edilmesi gerekir. Zatürreye karşı korunmanın ve yayılmasını engellemenin en etkili yolunun zatürre aşısı yaptırmak olduğunu belirten Medline hekimlerinden Dr. Ferit Şeyhzade özellikle bazı hasta gruplarının yaptırması gerektiğini ifade ediyor.

Bunlar;

– Akut ve kronik kalp yetersizliği olanlar,

– Diyabet hastaları,

– Kronik böbrek yetersizliği olanlar

– Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar,

– KOAH hastaları.

Dr. Şeyhzade şöyle devam ediyor: ‘Ayrıca zatürre aşısını 65 yaş ve üzeri olanlar, 65 yaşının altında olduğu halde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, geçmişte tekrarlayan zatürre geçirenler, kanser tedavisi olanlar, sigara içenler ve alkolizm tanısı olanlar, organ nakli geçirenler, dalağı alınan veya işlevsiz olan kişiler, bağışıklık yetmezliği olan hastalar da zatürre aşısı olmalıdır’.

Aşıdan sonra yan etki beklenebileceğini ifade eden Dr. Ferit Şeyhzade, aşı olanlarda uyku hali, geçici bir iştahsızlık, baş ağrısı, titreme veya kas ağrısı, enjeksiyonun yapıldığı yerde kızarıklık veya duyarlılık, şişlik ve hafif ateş görülebileceğini ekliyor. Ancak bu belirtilerin 2-3 günden sonra devam etmesi beklenmiyor.

İnfluenza, COVID-19 ve zatürre aşılanmaları birbirinden etkilenen ve birbirini destekleyen bağışıklama uygulamaları olduğunu söyleyen Dr. Şeyhzade, riskli nüfus içinde en ön sırada yer alan yaşlı grubun her üç hastalıkla ilgili aşılanması ölüm ve şiddetli hastalık oranlarını düşürme yönünde etkileyeceğini belirtiyor.

MEDLINE ACİL SAĞLIK HAKKINDA

Acil sağlık hizmetine bütünlük anlayışı içinde yaklaşarak, hizmet kalitesi, deneyimi ve donanımı ile kurumsal bir marka olan Medline, Türkiye’nin ilk özel mobil sağlık hizmeti veren firmasıdır. Kurulduğu 1995 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009 yılından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, kişilerin “mobil sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da kapsayan yerinde sağlık hizmetlerini de bünyesine katarak daha geniş bir yelpazede hizmet sunmaya başlamıştır. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Doktorlu Kara Ambulansı, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri ve Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, eve hemşire, evde ya da işyerinde tetkik, checkup, medikal malzeme/tıbbi cihaz tedarik edilmesi), Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

DETAYLI BİLGİ VE GÖRSEL DESTEK İÇİN; GÜLDEN AĞGÜL – REJANS İLETİŞİM

 

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam