UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI PSİKOZA NEDEN OLUYOR…

26 Eylül 2022 0

-Uyuşturucu Bağımlılığı Psikoza Neden Oluyor?

-Uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak Psikoz adı verilen akıl hastalığının ortaya çıkacağını belirten Prof. Dr. Kültegin Ögel bu hastalık sonucu vahşi davranışların gelişebileceğini belirtiyor.

Uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak Psikoz adı verilen akıl hastalığının ortaya çıkacağını belirten Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel bu hastalık sonucu vahşi davranışların gelişmesiyle ilgili uyarılarda bulunuyor. Psikozun özellikle amfetamin ve metamfetamin kullanıcılarında daha sık rastlandığını belirten Ögel; “Son yıllarda ülkemizde bu iki maddenin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, maddeye bağlı psikozların sayısı da artış gösterdi. Bu süreçte Psikotik hastaların tedavi ve takibinin yapılması oldukça önemli” diyor.

-İlk Kez Madde Kullanma Yaşı 16…

-Yapmış oldukları “Madde Bağımlılığı Araştırma Sonuçları”na göre ilk kez madde kullanmaya başlama yaş ortalamasının 16’yı bulduğunu belirten Prof. Dr. Kültegin Ögel şöyle devam ediyor: “Yapmış olduğumuz araştırmaya göre ilk tedaviye başvurma yaşı ortalaması 24’tür. Yani ilk madde kullanmaya başladıktan 8 yıl sonra tedaviye başvuruluyor. Bu sürenin erkene alınması, tedavinin başarısı ve görülen zararların önlenmesi veya azaltılması için önemlidir.  Bağımlılık, tedavisi oldukça zor ama tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bizim sürekli bu aşamaları gözlemlememiz ve toplumda ne olup bittiğini takip etmemiz gerekiyor. Son yıllarda klinik gözlemlerimize göre de bağımlılık oldukça artmış durumda. Bağımlı bir kişi maddeyi 12 ay süresince kullanmazsa o zaman ‘iyileşmiştir’ diyebiliyoruz” diyor.

-Rehabilitasyon Merkezleri Artırılmalı…

-Rehabilitasyon merkezlerinin yeterli sayıda olması gerektiğine dikkat çeken Ögel, “Bağımlılıkla mücadelede rehabilitasyon merkezlerinin sayısının artırılması gerek. Pandemi nedeniyle bu grup daha da geri itildi. Tedavi süreci zor olsa da mümkün. Bağımlılıkta nitelikli ve yoğun bir tedavi gerekiyor” diyor.

Editöre Not: Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi, Şubat 2016’dan bu yana, 10 bin 200 metrekare kapalı alana sahip, 8 katlı modern binasında hizmet veriyor. Moodist, 75 yatak kapasitesi, suit ve konforlu hasta odaları, erişkin ve çocuk poliklinikleri, bağımlılık, kadın ruh sağlığı, acil psikiyatri bölümleri ve tüm psikolojik tanı testleriyle ruh sağlığına yönelik bilim ve teknolojinin gerektirdiği koşulları sağlayan, insan odaklı, tam teşekküllü özel bir psikiyatri hastanesidir. Moodist’in akademik kimliğe sahip profesör, uzman hekim ve psikologlardan oluşan tedavi kadrosunda ayrıca; anestezi, iç hastalıkları, nöroloji uzmanı, diyetisyen ve tecrübeli sağlık personeli de bulunuyor.

Kurumsal İletişim Uzmanı: Eda Sağlam

[email protected]

PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam