KARACİĞER YAĞLANMASINI NE ÖNLER?

24 Ocak 2023 0

Sinsice ilerleyen ve çok fazla belirti vermeyen karaciğer yağlanması genellikle herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Karaciğer vücudumuzdaki en ağır organdır ve yağlanmayla birlikte büyüyerek diğer organlara baskı uygular. Bu şekilde kaburganın alt bölümünde ağrıya neden olur. Zaman içinde karaciğerdeki yağlanmanın artmasıyla birlikte ani kilo kaybının yaşanacağını belirten Medline hekimlerinden Dr. Ferit Şeyhzade, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi durumların da gözlenebileceğini belirtiyor ve ekliyor: ‘Bu belirtiler karaciğerdeki yağlanmanın oranına ve kişinin vücut direncine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir’.

Sağlıksız beslenme, alkol alımı, hareketsiz yaşam yağlanma için en önemli sebeplerdir. Kilo fazlalığı olanlar, hızlı kilo alıp veren kişilerde risk daha çoktur. Karaciğer yağlanması olan kişilerde, bitkinlik, halsizlik sıklıkla görülür. Yağlanma görülen hastanın karaciğer testlerinde büyüme olup olmadığında bakılmalıdır. Karaciğerin yağlanma belirtilerinin yıllar sonra da ortaya çıkabileceğini söyleyen Dr. Ferit Şeyhzade diğer belirtileri şöyle sıralıyor;

– Gözlerde kızarıklık

– Ciltte kızarıklık ve kaşıntı

– Hafızanın zayıflaması

– Ten ve nefeste meydana gelen kötü kokular

– Mide bulantısı

– Hemoroid gibi sorunlar

Hastalığı önlemede yapılabilecek en önemli yöntemlerin sağlıklı beslenmek ve spor yapmak olduğunu belirten Dr. Şeyhzade, risk altındaki kişilerin ideal kiloya ulaşması, günlük kalori alımını düzenlemesi, bol sebze tüketmesini öneriyor.

Karaciğer yağlanmasını önlemek ya da tedavi etmek için yapılabilecek temel uygulamalar ise şunlar:

– Alkollü içecek tüketiminin önlenmesi

– Kolesterolün kontrolü

– Paketli gıda tüketiminden vazgeçilmesi

– Kilo vermek

– Akdeniz diyetiyle birlikte haftada 3-4 gün yürüyüş benzeri egzersiz yapmak

– Doymuş yağ, rafine şeker ve unlu mamullerden uzak durmak

– Kan şekeri kontrolü

MEDLINE ACİL SAĞLIK HAKKINDA

Acil sağlık hizmetine bütünlük anlayışı içinde yaklaşarak, hizmet kalitesi, deneyimi ve donanımı ile kurumsal bir marka olan Medline, Türkiye’nin ilk özel mobil sağlık hizmeti veren firmasıdır. Kurulduğu 1995 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009 yılından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, kişilerin “mobil sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da kapsayan yerinde sağlık hizmetlerini de bünyesine katarak daha geniş bir yelpazede hizmet sunmaya başlamıştır. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Doktorlu Kara Ambulansı, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri ve Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, eve hemşire, evde ya da işyerinde tetkik, checkup, medikal malzeme/tıbbi cihaz tedarik edilmesi), Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir.

Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

Detaylı bilgi ve görsel destek için;

Gülden Ağgül  – Rejans İletişim

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam