İstiklal Marşımızın Kabulünün 102. Yılı

12 Mart 2023 0

İstiklal Marşımızın güftesi Mehmet Akif Ersoy’a, bestesi Osman Zeki Üngör’e ait olan eserin orkestrasyonu Edgar Manas tarafından yapılmıştır. Milli Mücadele yıllarında, Kurtuluş Savaşı devam ederken yazılan eserler, şairin Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını yansıtarak, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığına, Hakk’a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir.

 

İSTİKLAL MARŞI‘NIN KABULÜNÜN 102 YILI

Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlarında, İstiklâl Harbi’nin millî bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla 1921’de bir güfte yarışması düzenlenir. Yarışmaya toplam 724 şair ve şiir katılır. Eser gönderenler arasında Kazım Karabekir, Hüseyin Suat Yalçın, İsak Ferrara, Muhittin Baha Pars ve Kemalettin Kamu gibi tanınmış isimler de vardır. “Çanakkale Şehitleri” ve “Bülbül” gibi şiirlerin sahibi Mehmet Akif’in “Milletin başarılarının para ile övülemeyeceğini” düşündüğü için yarışmaya katılmak istemediği bilinmektedir.

Son şiir gönderme tarihi olan 23 Aralık 1920’den sonra Eğitim Bakanlığı güfteleri incelemiş ancak içlerinde İstiklal Marşı olabilecek bir eser bulamamıştır. Mehmet Akif, Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey’in kendisine yazdığı 5 Şubat 1921 tarihli davet mektubundan sonra fikrini değiştirerek Ankara’daki Taceddin Dergahı’ndaki odasında, Türk Ordusuna hitap ettiği şiiri kaleme alarak bakanlığa teslim etmiştir. Şiirde, şair Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk’a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir.

Hamdul­lah Suphi Bey, Âkif’in şiirinin önce cephede asker arasında okunma­sına karar vermiştir. Batı Cephesi Komutanlığına gönderilen şiir, askerin beğenisini kazanmıştır. İstiklâl Marşı, 17 Şubat 1921 tarihinde Hakimiyet-i Milliye ve Sebilürreşad gazetelerinde yayınlanarak on iki gün sonra ise Konya’da Öğüt gazetesinde yer almıştır.

Ön elemeyi geçen yedi şiir 12 Mart 1921’de Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı meclis oturumunda tartışmaya açılmıştır. Mehmet Âkif’in şiiri meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi Bey tarafından okunarak şiir okunduğunda milletvekilleri büyük bir heyacana kapılır ve diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmez. Bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif’in şiiri coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir.

Güfteye en sert eleştiri Kazım Karabekir Paşadan gelir. Kazım Karabekir Paşa, 26 Temmuz 1922’de Bakanlar Kurulu Başkanı Rauf Bey’e yazdığı mektupta yarışma sonucunun iptal edilmesini istemiş ve eleştirilerini sıralamıştır. Eleştirilere karşın güftede bir değişikliğe gidilmemiş ve Paşa da bu konuda ısrarcı olmamıştır.

Mehmet Âkif, kazandığı beş yüz liralık ödülü yoksul kadın ve çocuklarına iş öğreterek yoksulluklarına son vermek için kurulan Darülmesai’ye bağışlamıştır. Mehmet Akif ERSOY, İstiklâl Marşı’nın Türk Milleti’nin eseri olduğunu beyan ederek ve İstiklâl Marşı’nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat’a dahil etmemiştir.

 

MEHMET AKİF ERSOY’UN HAYATI

Mehmet Âkif Ersoy 20 Aralık 1873’te doğup, 27 Aralık 1936’da hayatını kaybetmiştir. Şair olmanın yanı sıra veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi ve siyasetçidir.

Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ulusal marşı olan İstiklâl Marşı’nın yazarıdır. “Vatan Şairi” ve “Milli Şair” unvanları ile anılmaktadır.  II. Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim (daha sonraki adıyla Sebil’ür-Reşad) dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM’de yer almıştır.

Ebediyete irtihal eden bütün milli şairlerimizi , İstaklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmetle yad ediyoruz.

Biz de şairimizin şu güzel sözünü münhasır ALLAH CC Aziz Türk  Milletine bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyoruz.

Başkan KURT
KASSAK Komisyonu
Dünya Türk Yazarlar Birliği

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam