İNSANLIK OLİMPİYATI…

18 Şubat 2023 0

Kıtaların en iyi sporcuları dört yıl da bir yapılan olimpiyatlarda boy gösterir. Bayrakların resmi geçit yaptığı ilk gün oyunlardaki sporcuların heyecanının doruklara çıktığı andır. Burada savaşlar konuşulmaz, sporun gücü ulusları birbirine yaklaştırır.

– Dünyamız üzerinde yaşayan insanlar farklı bayraklarla temsil edilse, ayrı dilleri konuşsa, renkleri ayrı da olsa acının dili aynıdır.

6 Şubat 2023 04.17 7.7 Kahraman Maraş Pazarcık ve6 Şubat 13.24 7.6 Elbistan depremleri ile yıkılan 10 ilimizin imdadına bu kez çağrı beklemeksizin koşan her ülkenin en iyi kurtarma ekipleri koştu. Dünya insanı enkaz altındaki insanların birkaç günde çıkarılması gerektiğini biliyordu. 10 milyon insanımızın çaresizliğine çare olabilmek için canlara nefes olabilmek için yarıştılar. Dünyamızın başına gelen felaketin acısı yalnız bizlerin değil insanlığın acısı oldu.

– Türk Ordusu, Türk Kızılay’ı, AFAD, UMKE, AKUT ve gönüllü ordusuna destek  Dünya gönüllülerinden oldu.

Sahra hastaneleri, doktorları, kurtarma ekipleri,  maddi manevi destekleri ile katıldılar. En büyük ödül kurtardıkları canların aldığı nefesti.

Savaşların verdiği hasar düşünüldüğünde Hiroşima’ya atılan atom bombasından 130 atom bombası bu bölgede patlamış gibi etki yapmıştı.

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalar nasıl insanlığın yarası olmuşsa Dünya bu kez Türkiye, Suriye, Irak coğrafyasındaki bu büyük felaketle yaralandı.

– Depremler coğrafyamızın kaderi…

Anadolu topraklarına baktığımızda uygarlıkların da merkezi olduğunu görürüz. Bu uygarlıkların yok olması yine depremlerle olmuştur.

Deprem hayatın gerçeği, deprem olacağını bildiğimiz halde yaşamla kumar oynamayı adet ediniyoruz.

Son elli yılda yaşadığımız depremlerle varlığımızı depremle kaybettik. Savaşlarla değil cehaletin verdiği vurdumduymazlıkla.

Artık bu gidişe dur demenin zamanı geldi. Bilim insanlarımızın çizdiği yolu milat kabul etmeliyiz. Seksen milyonun acısının suçlusunu aramak kaybettiklerimizi geri getirmez. Eğitimli gençlerimizle kaybettiğimiz varlıkların daha iyisini yapacak güçteyiz. Savaştan yıkılan bu ülke nasıl ayağa kalktıysa bu kez de başaracağız. Bu ülke acıların türküleri ile değil yıldızlaşan insanımızın başarıları ile anılacaktır.

Depremde yaşamlarını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza sağlık dilerim. Bizleri yalnız bırakmayan Dünya insanlarına teşekkür ederiz.

Hepimizin başı sağolsun…

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam