EYT VE YENİ EVİM PROJESİNE DAİR…

31 Ocak 2023 0

 

Merhabalar sevgili okurlarım. Değerli dostlarıma ait ve kendi gazetem gibi gördüğüm gazetelerde köşe yazılarımın bu defaki durağı www.anadoluyakasihaber.com oldu.
Malumunuz üzere son köşe yazımda EYT konusunu işlemiştim ve siz değerli okurlarımdan çok büyük ilgi görmüştü. Öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum.
23 Yıllık bir sorun olan EYT nihayet çözüldü. Öncelikle maliyeye bu kadar ciddi bir yük getirecek meseleyi çözme cesareti gösterdiği için Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde tüm emeği geçenleri kutluyorum. Genel anlamda olması gerek çözüm şekli sadece yaş şartının kaldırılmasıydı ve o mihvalde de çözüme kavuşmuş oldu EYT meselesi. Gerçi henüz TBMM’den kanun geçmedi ve düşük ihtimalde olsa bazı değişikliklerde olabilir.
Önceki yazımda da belirttiğim üzere; EYT de Belirli kesimlerin, özellikle (4b) BAĞ-KUR’luların beklentilerinin gerçekleşmediğini söyleyebilirim. Zira BAĞ-KUR’ lu olanlar 9.000 gün çok olduğu için (SGK’lılardan 5.000 gün isteniyor) en azından borçlanma hakkı getirilmesi beklentisindeydiler ancak olmadı. Ayrıca Staj başlangıcının sigorta başlangıcı sayılmasını isteyenler ve Askerlik borçlanmasının da sigorta başlangıcı olmasını bekleyenler vardı onların beklentileri de olmadı maalesef. Tabi kanun TBMMM ye geldiğinde Muhalefet bu konularla ilgili bir öneri getirir mi? Getirirse İktidarın yaklaşımı nasıl olur bilemiyorum. Hep beraber bekleyip göreceğiz.
Geçtiğimiz günlerde İktidar, Orta gelir grubu için Yeni Evim projesini açıkladı. Biraz projeden bahsedecek olursak; Kendisi ve eşi üzerine tapusu olmayanların başvurabileceği (18 Yaş üzeri Gençler ayrı değerlendirilecek) Proje kapsamında faizler 0,69’dan başlayacak ve konut kredilerindeki vade 15 yıl olacak. 2 milyona kadar olan kredide 0.69, 2 ila 4 milyon TL arasında 0.79 ve 4 milyon ila 5 milyon TL arasında 0.99 faiz oranı uygulanacak. Peşinat yüzde 10, vade en çok 15 yıl olacak. İsteyenler daha çok peşinat ya da daha kısa vade seçebilecek.15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek.
81 ilde geçerli olacak olan projeye başvurular 16 Ocak’tan itibaren başlayacak. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Vatandaşların ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. Proje kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi. Proje çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak Kredi tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL olacak.
Bu arada Orta gelirliden kasıt 1. bölgede azami geliri 80 bin lira, 2’nci bölgede azami geliri 65 bin lira ve 3’üncü bölgede azami geliri 45 bin lira olduğu bakanlarımız tarafından açıklandı.
Güzel bir proje olduğunu söyleyerek orta gelirli vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Bu projedeki eleştirilerim ise; Birincisi Sadece Sıfır dairelerde geçerli olması ve ikinci el konutları kapsamaması (Bu fiyatlara sıfır daire bulunabilecek mi göreceğiz), İkincisi fiyatlar biraz daha yukarıda tutulabilirdi. Yine de Orta gelirliler için güzel bir proje olduğunu söyleyebilirim. Emeği geçenler sağ olsun.
Selam ve dua ile sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam