DR. MUHAMMED ABDULGAFFAR MEŞÂLİ

20 Ekim 2022 0

BU GARİP DÜNYADAN BİR GÜZEL İNSAN OLAN DR. MUHAMMED ABDULGAFFAR MEŞÂLİ GEÇTİ…

Hayatını yoksullara yardıma adayan ve Arap dünyasında “fakirlerin doktoru”olarak bilinen Dr. Muhammed Abdulgaffar Meşali’nin 28 Temmuz 2020 günü âni vefatı sevenlerini üzerken ondan geriye mütevazılık ve iyiliklerle dolu bir hayat hikayesi kaldı.

Doktor Meşali, Mısır’ın El-Garbiyye ilinin Tanta kentindeki kliniğinde maddi durumu yeterli olmayan hastalara yardım etmesiyle tanınıyordu. Dr. Meşali’nin vefatı sonrasında Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Dr. Meşali’yi”örnek insan”diyerek takdir ederken, İngiltere’nin Orta Doğu Sözcüsü Rosie Dyas ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dünya, bugün yoksulları tedavi ederek onlara yardım eden büyük bir insanı kaybetti.” ifadelerini kullanmıştı.

Dr. Meşali, yerel medya organlarının internet sitelerinde yayımlanan röportajlarında anlattığı hayat hikayesiyle dikkati çekmişti.

Orta halli bir ailenin çocuğu olan Dr. Meşali,1944 yılında Mısır’da fakirlerin ve ihtiyaç sahiplerinin çoğunlukta olduğu bir kenar mahallede dünyaya gelmişti.

Dr. Meşali, röportajlarında “zorlu bir hayat mücadelesi verdiğini ve her şeye sıfırdan başladığını” belirterek 1967 yılında tıp fakültesinden mezun olduğunu anlattı.

Mezuniyetinin ardından ülkenin en fakir bölgelerinden birinde görevlendirilen Dr. Meşali,2004 yılında emekli oldu.

Hayatı mücadeleler içinde geçen ve üç oğlunun yanı sıra kardeşinin yetim kalan çocuklarını büyüten Dr. Meşali, tedavi imkanından mahrum olanlara da her zaman yardım elini uzattı.

Dr. Meşali, kliniğini açtığı 1975’ten itibaren Mısırlı ünlü yazar Taha Hüseyin’in toplumun ezilen kesimi için kullandığı tabirle onun “yeryüzünde işkence çekenlere” destek olmaya çalıştığını söyledi.

Küçük bir çocuğun annesinin ilaç alacak parası olmadığı için hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Meşali, bu olayın kendisinde derin izler bıraktığını birçok kez üzüntüyle dile getirdi hep.

Dr. Meşali, babasının kendisine fakirlere yardım etmesini vasiyet ettiğini belirterek, maddi durumu olmayan kişilerden birçok kez para istemediğini ifade etti.

Dr. Meşali’nin röportajlarının ardından popüler olmasıyla birlikte, kendisine maddi yardımda bulunmak isteyen çok kişi oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gelen yüz binlerce dolarlık yardım teklifini geri çeviren Dr. Meşali, bu paranın kendisine verilmek yerine ihtiyaç sahibi, yetim ve öksüzler için harcanmasını istedi.

Gayet mütevazı bir hayat yaşayan Dr. Meşali buna rağmen röportajında “Dünya bana istediğimden ve hak ettiğimden daha fazlasını verdi” ifadelerini kullandı.

Dr. Meşali’nin vefatından saatler önce bile kliniğine gelen yardıma muhtaç kişiler olduğunu aktaran Ezher Şeyhi Tayyib, Meşali’nin örnek bir insan olduğunu vurguladı.

Bir çok basın organı ve tanınmış kişi, Dr. Meşali’nin şahsına yönelik hayranlıklarını belirterek, ölümünden saatler öncesine kadar fakirlerin derdine deva olmaya çalıştığını, eşine nadir rastlanacak bir kişi olduğunu aktardı.

Dr. Meşali’nin naaşı,Kovid-19 önlemleri altında 28 Temmuz 2020 günü Mısır’ın kuzeyinde yüzlerce kişinin katılımıyla toprağa verilmişti. Dr. Meşali dualar eşliğinde toprağa verilirken geride fakirlere yaptığı hayır ve iyiliklerle yad edileceği güzel anılar bıraktı.

Mısır’da yayın yapan bir medya organı da Dr. Meşali’nin “Fakirlere iyi davranmanızı vasiyet ediyorum” şeklindeki vasiyetine yer verdi.

…….

Bir gün muayeneye getirilen küçük bir çocuğa iğne yapması gerekiyordu, iğne ise oldukça pahalı idi…

Anne, “bu iğneyi alırsam, bir ay açız” deyince büyük kardeşi camdan kendini aşağı attı! İntihar ederken annesine son kez bakıp, “anne, kardeşime iyi bak” dedi…İşte herşey ondan sonra değişti Dr. Meşali için. Kardeşini yaşatmak ve sofradan bir tabak eksiltmek için kendini feda eden o kardeşi hiç unutmadı Doktor Meşali. İlk iş olarak zengin bir semtteki muayenehanesini kapattı! Mısır’ın en fakir mahallesinde mütevazı bir muayene açtı, gelen bütün hastaları ücretsiz muayene etti. Özellikle çocukları hiç geri çevirmedi. Marka ürünü kıyafetleri çıkardı. Halkla bütünleşmek için onlar gibi giyindi.

Fakirlerin doktoru olarak onu önce Mısır halkı, sonra da bütün Tıp Dünyası tanıdı. Bu dünyadan bir “Adam gibi adam olan Dr. Meşali geldi ve geçti. Fakirlerin ve kimsesizlerin doktoru Dr. Muhammed Abdülgaffar Meşali’yi rahmet ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Dini, dili, rengi ne olursa olsun hiç farketmez. İyiler, iyilikleriyle, kötüler ise kötülükleriyle anılır…

ALİ SUAT ARANCI – EĞİTİMCİ/ARAŞTIRMACI YAZAR

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam