ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU: “SAKLI CENNET…”

17 Ocak 2023 0

 

İstanbul’a girerken ve çıkarken saklı bir cennetin üzerinden veya arasından geçtiğinizin farkına bile varmazsınız. Şehre ulaşmanın telaşı içinizi sarar, ayrılırken de gideceğiniz yerleri düşünür etrafınızla pek ilgilenmezsiniz. Biraz dikkatli baksanız saklı cennetin yeşili ile tanışırsınız.

Oto yollar arasında yer alan menfezlerle birbirine bağlanan yol kenarındaki bu alanlar 1995 yılında TEMA kurucusu Ali Nihat Gökyiğit tarafından karısının adını yaşatmak için botanik bahçesine dönüştürüldü. 2003 yılında halkın kullanımına açılan botanik park Ataşehir İlçesinin akciğerleri oldu.

Ülkemizin ve dünyanın farklı coğrafyalarından toplanan fideler, tohumlar ve ağaç fidanları ile donatıldı. Bu saklı cenneti salt park olarak değerlendirirsek haksızlık ederiz. Bu botanik bahçesi Arboretoryum anlayışıyla gezenin gezerken öğrendiği, bilgilendiği, araştırma yapmak isteyenlerin zengin kütüphanesinden yararlandığı, çeşitli kurslarla insanların eğitildiği bir mekân.

50.000 ağacın dikildiği iki bini geçen tür zenginliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir…

Ataşehir, Ümraniye girişleri ve oto yol girişleri ile ziyaretçilerini ağırlamakta. Bahçe adalardan oluşmaktadrır. Bunlar;”Merkez Ada, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası, Meşe Adası, Anadolu Adası ve Trakya Adası” dır.

Adaların hepsini gezmek isterseniz bahçeye sabah gelmek gerekir. Sağlıklı bir inceleme yapmak isterseniz kapıda verilen harita ile belli adaları gezmelisiniz. Yılın her mevsimi farklı çiçeklerin güzelliklerini görmeniz mümkündür. Fotoğraf çekmek isterseniz bu cennete hiç zorlanmazsınız. Yürüyüş yapmak isterseniz tam yerindesiniz. Çocuklarınızla güzel bir gün geçirmekte mümkün. Piknik alanında dinlenebilirsiniz. Çocuklarınız ise oyun alanında oynarken öğrenmelerine devam edebilir.

Bahçe düzenlenmesini öğrenmek isterseniz yıl içinde açılan kurslara katılabilirsiniz…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine arabanızla gelebildiğiniz gibi metro ve otobüsle de gelebilirsiniz. Kadıköy Metrosunda Kozyatağı’nda indikten sonra 19E otobüsü ile, Kadıköy’den 19M, 14ŞB, 19EK, 13; Üsküdar’dan 16 M otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Bu güzel cenneti görmek ve faydalanmak için geç kalmayın. Cesur bir çevrecinin İstanbul’a hediyesi bu cennetin varlığı diğer çevrecilere örnek olmalı.

Esen kalınız.

20 Haziran 2022 – Ataşehir

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam