MEVLA NEYLERSE GÜZEL EYLER …

14 Mart 2023 0
  • Ol deyince olduran, gönülleri iman nuru ile dolduran şanı yüce olan kudret sahibi Allah c.c 99 adıyla bismillah…
  • Selamünaleyküm gönül penceresini sonuna kadar açan, gönül gözü ile bakan ve her daim gönül incitmeden Allah için seven ve gönül kazanan değerli okurlarımıza ve güzel insanlara…
  • İbrahim Hakkı Hz’nin (Allah c.c. himmet ve şefaatlerine nal erdirsin) çok sevdiğim şiirinde,                  beytinde geçen bir dörtlük:

“Hak şerleri hayr eyler,

Zannetme ki gayr eyler,

Arif anı seyreyler,

Mevlâm görelim neyler,

Neylerse güzel eyler…”

-Benim imtihandan geçtiğim zamanlarda dua gibi kendimi telkin ettiğim, tevekkülümü artıran ve olan biteni sakince bekleyip, şer sandığım her sıkıntıda algılarımı açmama vesile olan bir nasihat aslında, hem de çok etkili…

-İbrahim Hakkı Hz. gönlümü bağladığım, andığımda huzur bulduğum velilerden birisi. Allah dostuna dost eylesin, sevdirsin bizleri.

-İnsan bu Dünya’da vakti gelinceye kadar misafir aslında ve hep imtihanda…Sevinci ve hüznü ile kendince taşıyamadığını sandığı her sıkıntısı ile belki mutluluk sandığımız, farkında olamadığımız anlarımız bile imtihan…

-Değil mi ki! Rabbimiz kuluna taşıyamayacağı yükü yüklemez. Hele ki İnsan-ı beşer bir taraf ağlarken, bir taraf güler. Bir hane cenaze kaldırır, bir hane düğün eder. Doğum ve ölüm aynı anda, belki aynı hanede, belki farklı yerde yaşanır. Biz her duyguyu yaşayıp bir şekilde kaldırıyoruz. İşte tam da burada başlıyor aslında kişinin kendini akışa bırakırken yaşadığı hal. İsyan mı? Tevekkül ile sabretmek mi? Hayat akıp giderken onca telaşın ve koşturmacanın içinde olumsuzluklar yaşayıp belki bitti deyip de vazgeçtiğimiz her şey için karşıladığımızdaki duruşumuz işte tam bu nokta da sorun her ne ise bizi acıtsa da sükût içinde, derin bir nefes alarak ve razı gelerek bu da Allah’tandır. Rabbim bunu bana verdiyse bir hikmeti vardır. O beni bilir, bana güç verir. Benim için murad ettiği vardır.

-Rabbim! Bu sıkıntı karşısında, bu şer zannettiğim imtihanımın sonucunu bana hayır et ve onun arkasından gelecek hayrı görebilmem için gönül gözümü, algılarımı, anlayışımı açık et.

  • “Sen her şerri hayr eden, belki bizim hayır zannettiğimiz şerleri de bizden uzak edensin. sen neylersen güzel edersin…”

-Rabbim bu şuura ve tevekküle bizleri erdirsin. Zira isyan etmek haşa Müslümana yakışmaz. Sızlanmak, sürekli şikayet etmek, hep olumsuzu düşünmek bunlar kolay olan kendimizi ezip geçmek gibi…Zor olan başımıza gelen her durumda tevekkül de kalıp sebat ile sonucu beklemek tabi ki gayreti elden bırakmadan, dua ile…Çünkü burada nefsi ve onun bizden beklediği hallerden uzak durmak, rızayı kazanmak için gayret var.

-Değerli Dostlar! Bu yazılarımı tabiri caizse lisan-ı halimin gönülden dile döküldüğü ve hep duam da belki bir yüreğe dokunur, yumuşatır belki duasını alırım ümidiyle yazıyorum. Safiyane sadece yürekten gelen hissiyatlar ile sizlerle tanışıyorum ve inşallah birlikte desteklerinizle hayra vesile olacak güzel yollar alırım…Hatamız kusurumuz eksiğimiz vardır, olacakta…İnsanız, birlikte kusur örtenlerden olalım inşallah. Rabbim her anımızı hayreylesin. Rızasını kazanan kullarından olalım inşallah. Sıkıntılarımızı gidersin, sevdiği ve seven kullarından olalım.  Yüreğimin ve yazılarımın buluştuğu büyüklerime ve kardeşlerime çok teşekkür ediyorum …

-Allah’a emanet olunuz.  Gönül pencereniz güzelliklere açılsın.

-Dua eder dua bekleriz vesselam

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam