AFET-ACİL DURUM VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

08 Mart 2023 0

AFET-ACİL DURUM VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Türkiye’nin habercisi, mavi ışık haberine göre Türkiyede büyük bir deprem felaketi olması bekleniyor, Türkiye depreme ne kadar hazır?

Türkiye depreme ne kadar hazır durumda 1990 yilinda Amerika, Rusyadan aldığı deprem makinesini geliştirdi. Bu iş burada bitmez tüm bilgiler butinden gelecek herşey ortaya çıkacak netlik kazanacak
egeden atom gücü ile yaratmak isdedikleri depremi başaramayayinca Suriye üzerinden deprem yaratıyorlar çünkü fay hatlarının nerelerden geldiğini iyi biliyorlar Neden araştırma yabiyorlar bu topraklar üzerinde ne işleri var türkiye onların topraklarında araştırma yapıyor mu veya izin veriyormular turkiye onlara neden izin veriyor bundan böyle araştırma izini verilmemellidir.
Deprem çalışmaları veya petrol arama değerli madenleri arama gibi çalışmaların altinda deprem veya kaos yaratmak savaş çıkarmakdir .

Türkiye teknolojik olarak bir çalışma yabdimi deprem öncesi can kayipi olmadan haber veren alarim sistemi labilir uzay teknolojileri ortak alan deprem parkları hazirmidir .neden her mahallenin bir deprem parkı yoktur olmalıdır . Barınma yeri yoksa ne yapılması gerekiyor İstanbul hızlı bir şekilde göç vermesi gerekiyor

Toplum kendini depreme karşı gece gündüz nasıl korur, konutunun veya iş yerinde sığınma noktaları hazirlamalı kalıcı olarak.

Her ailede ilk yardım ekibi olmalıdır. Kamu çalışanlarına veya memur olmak isdeyenlere zorunluluk getirilmelidir. Toplumsal olarak her birey ilk yardım bilinci olmalıdır. Teknik bilgi uygulamalı uzmanlaşma el ele kol kola guclenmekdir.

Kentsel dönüşüme karşı duyarlı ve yardımcı olmak zorundayik metrekaresine metrekare alır fazlasını istemek doğru değil devlet çok güçlü olmalıdır ki menfaat gözetmeden yabsin çıksın

Belediyeler Koordinasyonluğunda, TOKİ ve Emlak Konut öncülüğünde başta İstanbul olmak üzere fay hatlarının geçtiği bölgelerde hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm seferberliği yapılması öncelikli programa alınmalıdır.

Yeniden şehir planlamaları ada pazinda kentsel dönüşüm toplu konut sistemine geçebilmek sosyal tonanimi ile beraber zorunlu otoparkı olmaz ise olmazıdır.
Her bina için taşıyıcı ana kolon depreme tayanikli güçlendirilmiş yeni yaşam kentleri hazirlamak yeşil alani geniş olan her yerde standart kat olarak planlanabilir turkiyeyi dönüştürmek
Konut bölgeleri ticaret bölgeleri sanayi bölgeleri olarak ayrılabilir
Kentsel dönüşüm adı altında yenilenen binalar eski usul gereği yerinde nenilemek değişen birşey yok önemli olan güçlendirilmiş depreme tayanikli olması

Toplumun can ve mal güvenliği devletin üzerinde milleti yaşat ki devlet savaşın, toplumsal olarak devletin gösterdiği yerlere yaşamak en doğru olandır . Toplumun güvenliğini korumak zorunda olduğunu kimse unutmasın.

Siyaset Araştırmacı
Mustafa ŞENTÜRK

reklam
BENZER KONULAR
reklam
reklam